By using this site, you agree to the Privacy Policy and Terms of Use.
Accept
Ziarul de AlbaZiarul de Alba
Font ResizerAa
  • Acasă
  • Știri din Alba
  • Economie
  • Educație
  • Sănătate
  • Sport
Reading: FOTO: Colegiul Național „Avram Iancu” Câmpeni, calificat la etapa națională a ONSS Under 16 la fotbal feminin
Share
Font ResizerAa
Ziarul de AlbaZiarul de Alba
Search
  • Acasă
  • Știri din Alba
  • Economie
  • Educație
  • Sănătate
  • Sport
FOTO Colegiul National Avram Iancu Campeni calificat la etapa nationala a ONSS Under 16 la fotbal feminin
Sport

FOTO: Colegiul Național „Avram Iancu” Câmpeni, calificat la etapa națională a ONSS Under 16 la fotbal feminin

R Amalia
Last updated: aprilie 17, 2026 8:11 am
R Amalia
Published: aprilie 17, 2026
Share
SHARE

Performanță Remarcabilă pentru Echipa Feminină de Fotbal Under 16 a Colegiului Național „Avram Iancu” Câmpeni

Echipa feminină de fotbal Under 16 a Colegiului Național „Avram Iancu” din Câmpeni a realizat o performanță deosebită, obținând calificarea la etapa națională a ONSS, o competiție importantă în lumea sportului juvenil. Sub îndrumarea profesorului Nicu Achimeț, jucătoarele au demonstrat abilități remarcabile, reușind să se impună cu succes în meciurile desfășurate la Hunedoara, împotriva unor adversare din diverse județe.

În cadrul turneului zonal, care a reunit echipe din variate colțuri ale țării, fetele din Câmpeni au avut prestatii de excepție, începând cu o victorie convingătoare de 7-0 în fața Liceului Tehnologic „Mihai Viteazul” din Vulcan. A urmat un alt meci solid, în care echipa a învins cu 8-0 Liceul Teoretic Recaș din Timiș. În finală, echipa a câștigat într-o confruntare strânsă, terminând 3-2 împotriva Liceului Teoretic „Tata Oancea” din Bocșa, Caraș-Severin, asigurându-și astfel locul la competiția națională.

Lotul echipei, care a dat dovadă de unitate și determinare, este format din jucătoarele Ioana Rîșteiu, Georgiana Rîșteiu, Denisa Dobra, Ștefania Boldaș, Andra Mihon, Andrada Corcheș, Ana-Maria Corcheș, Diana Adam, Emilia Galdei și Rebeca Petricele. Toate acestea au contribuit la un rezultat ce nu poate fi trecut cu vederea și care reprezintă un moment de mândrie nu doar pentru instituția de învățământ, ci și pentru comunitatea din Câmpeni.

La finalul competiției, profesorul Nicu Achimeț a avut cuvinte de laudă pentru echipă, subliniind faptul că „felicitările se îndreaptă spre fetele pentru dăruirea și efortul depus”. Această realizare nu este doar o dovadă a talentului sportiv, ci și a muncii propuse de antrenori și a sprijinului comunității locale, iar participarea la etapa națională va oferi tinerelor fotbaliste o platformă excelentă pentru a-și demonstra abilitățile la nivel superior.

Share This Article
Facebook Email Print
Meniu
  • Acasă
  • Știri din Alba
  • Economie
  • Educație
  • Sănătate
  • Sport
  • Contact
  • Termeni și condiții
  • Politica confidentialitate
  • Politica cookies
© Ziarul de Alba. Toate drepturile rezervate
Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?