By using this site, you agree to the Privacy Policy and Terms of Use.
Accept
Ziarul de AlbaZiarul de Alba
Font ResizerAa
  • Acasă
  • Știri din Alba
  • Economie
  • Educație
  • Sănătate
  • Sport
Reading: FOTO | Victor Dobra, elev al Colegiului Național „Lucian Blaga” Sebeș, rezultate remarcabile la faza națională a Olimpiadei de Informatică 2026: „De când eram mic, am fost fascinat de calculatoare”
Share
Font ResizerAa
Ziarul de AlbaZiarul de Alba
Search
  • Acasă
  • Știri din Alba
  • Economie
  • Educație
  • Sănătate
  • Sport
foto victor dobra elev al colegiului national lucian blaga sebes rezultate remarcabile la faza nationala a olimpiadei de informatica 2026 de cand eram mic am fost fascinat de calculatoare
Educație

FOTO | Victor Dobra, elev al Colegiului Național „Lucian Blaga” Sebeș, rezultate remarcabile la faza națională a Olimpiadei de Informatică 2026: „De când eram mic, am fost fascinat de calculatoare”

R Amalia
Last updated: martie 31, 2026 8:25 am
R Amalia
Published: martie 31, 2026
Share
SHARE

Victor Dobra, elev al Colegiului Național „Lucian Blaga” Sebeș, obține rezultate excepționale la faza națională a Olimpiadei de Informatică 2026

Într-o competiție prestigioasă care a adus laolaltă tineri minți strălucite, Victor Dobra, un elev promițător al Colegiului Național „Lucian Blaga” din Sebeș, s-a remarcat prin abilitățile sale excepționale și a reușit să se claseze pe locul 2 la faza națională a Olimpiadei de Informatică din anul 2026. Cu un punctaj total de 74,80 puncte, performanța sa a fost răsplătită nu doar cu o medalie de aur, dar și cu admiterea în lotul național al României, rezultat obținut în urma unui baraj desfășurat la Pitești.

Victor, elev în clasa a XI-a, a fost îndrumat în parcursul său academic de profesoara sa de informatică, Monica Lebădă, care a jucat un rol crucial în dezvoltarea abilităților sale tehnice. Aceasta reprezintă a cincea sa calificare consecutivă la faza națională a acestei competiții, o confirmare a dedicării și muncii sale constante.

În cadrul interviului, Victor Dobra a declarat: „Pasiunea mea pentru informatică a început de foarte mult timp. De când eram mic am fost fascinat de calculatoare și de tot ce pot să facă acestea. Am avut șansa de a primi sprijin în aprofundarea acestei pasiuni care începe să aducă rezultate.” În continuare, el a subliniat importanța pregătirii sale riguroase, menționând că a reușit să își demonstreze abilitățile în urma participării la Olimpiada Județeană de Informatică, având ca obiectiv să aducă rezultate la fel de valoroase și la etapa națională.

Privind spre viitor, Victor își exprimă dorința de a folosi cunoștințele acumulate în informatică alături de alte pasiuni pentru a contribui la construirea unei lumi mai bune. „În final, vreau să le mulțumesc familiei și cadrelor didactice care m-au susținut în tot acest timp,” a adăugat el, subliniind importanța sprijinului din partea celor dragi și a mentorilor.

De asemenea, Victor Dobra este calificat și la faza națională a Olimpiadei de Matematică 2026, care se va desfășura la Alba Iulia, un alt pas important în cariera sa academică.

Share This Article
Facebook Email Print
Meniu
  • Acasă
  • Știri din Alba
  • Economie
  • Educație
  • Sănătate
  • Sport
  • Contact
  • Termeni și condiții
  • Politica confidentialitate
  • Politica cookies
© Ziarul de Alba. Toate drepturile rezervate
Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?